• Olimpijski dyplom w rękach naszego ucznia
     • Olimpijski dyplom w rękach naszego ucznia

      22.12.2022

      Mariusz Kacprzak z kl. IV TRS brał udział w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach organizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z 15 innymi szkołami wyższymi. W pierwszym etapie uczestnicy musieli wykazać się zdolnościami dziennikarskimi tworząc esej, film, fotoreportaż lub fotokast. Mariusz wybrał esej na temat „Współczesne media jako czwarta władza” i tym zapewnił sobie kwalifikację do drugiego etapu. Etap okręgowy odbył się 16 grudnia w Warszawie i polegał na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o mediach i dziennikarstwie, systemu medialnego, prawa o mediach i historii, gatunków dziennikarskich oraz rynku medialnego. Do zawodów centralnych kwalifikowano dziesięć osób. Mariusz znalazł się w pierwszej dwudziestce spośród 67 uczestników etapu okręgowego z województwa mazowieckiego. Gratulujemy.

    • Wycieczka edukacyjna do Muzeum Mazowieckiego w Płocku 
     • Wycieczka edukacyjna do Muzeum Mazowieckiego w Płocku 

      18.12.2022

       

      Tuż przed kończącym się rokiem Władysława Broniewskiego uczennice klasy 3 tf wraz z wychowawcą wybrały się do Muzeum Mazowieckiego w Płocku, do oddziału Art deco , na lekcję ,, Włodek Broniewski’’. Pani Magdalena Bilska – Ciećwierz zapoznała młodzież z wystawą , a także przedstawiła ciekawostki z życia autora ,, Miasta rodzinnego’’. W finale  spotkania dziewczyny mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat ucznia płockiej Jagiellonki, rozwiązując zadania poświęcone jego życiu i twórczości.  Miłym akcentem było integracyjne spotkanie klasy w jednej z płockich restauracji.  Nie samą nauką żyje przecież człowiek.

       

       

    • Montaż bożonarodzeniowy 
     • Montaż bożonarodzeniowy 

      14.12.2022

      Tuż przed świętami Bożego Narodzenia szkolne Koło Teatralne zaprezentowało montaż słowno - muzyczny

      pt. ,, Boże Narodzenie - wczoraj , dzisiaj i jutro''. Oprócz tradycyjnego śpiewania kolęd uczniowie w krótkich scenkach przedstawili tradycje świąt , a także współczesny obraz Bożego Narodzenia. Jasełka bożonarodzeniowe wprowadziły społeczność szkolną w świąteczny nastrój.

    • Testujmy się #jedynytakitest
     • Testujmy się #jedynytakitest

      13.12.2022

      Tylko ok. 10– 20% dorosłych Polaków wykonało ten test!

      Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?

      Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy.

      Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY.

      Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.

      Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby

      W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

      Przydatne linki:

      -krótki film typu explainer video, wyjaśniający, dlaczego warto zrobić test w kierunku HIV, czy trzeba się do niego przygotować, gdzie się zgłosić i w jaki sposób taki test jest wykonywany: https://www.youtube.com/watch?v=k4iwlyAlz9Y;

      -krótka sonda uliczna, dotyczącą wiedzy i przekonań na temat HIV/AIDS: https://www.youtube.com/watch?v=nH6RS8_tGlQ;

      plakaty kampanijne dołączone do e-maila, pliki w większej rozdzielczości są do pobrania ze strony kampanii: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/o-kampanii/#campaign-files

      -bannery internetowe, które znajdują się pod linkiem do samodzielnego pobrania: https://drive.google.com/drive/folders/1mcE2qoh_qqnHHMRgjqCNb6aER7ydBj7S.

       

    • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

      09.12.2022

            Natalia Owczarska – uczennica Technikum nr 4 – znalazła się w gronie 39 wybitnych uczniów Północnego Mazowsza i otrzymała w dniu 8 grudnia 2022r - z rąk Mazowieckiego Kuratora Oświaty – stypendium Prezesa Rady Ministrów.

              Uroczystość wręczenia odbyła się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku.

              Natalio! Cieszymy się z Twojego sukcesu; jesteśmy z Ciebie dumni.

    • Ósmoklasiści u nas - warsztaty "Mój zawód - moja pasja"
     • Ósmoklasiści u nas - warsztaty "Mój zawód - moja pasja"

      02.12.2022

      Rób to, co kochasz robić. Znajdź swoją pasję powiedział Steve Jobs, wizjoner, współtwórca firmy z ugryzionym jabłkiem w logo

      Zorganizowaliśmy warsztaty, które miały pomóc uczniom szkół podstawowych odnaleźć ich pasje zawodowe i ułatwić wybór dalszej drogi edukacyjnej. Pokazaliśmy przy tym atrakcyjność kształcenia zawodowego i atmosferę naszej szkoły. Zgłosiło się aż 310 uczniów, przyjęliśmy 154. Pozostali uczniowie mogą liczyć na dodatkową sesję warsztatową w późniejszym terminie.

      Uczniowie ze szkół podstawowych podzieleni byli na 14 grup. Pod opieką młodzieżowych tutorów odbywali krótkie, 30 minutowe zajęcia. Każda grupa uczniów uczestniczyła w 5 lekcjach, dzięki którym mogli lepiej poznać specyfikę poszczególnych kierunków kształcenia, poznać warunki w naszej szkole i poczuć miłą atmosferę.

      Zdjęcia z warsztatów:

      Stylizacja sylwetki 

      Wzornictwo i projektowanie mody 

      Warsztaty:

      Atrakcyjność turystyczna 

      Organizowanie transportu i spedycji

      Kampania reklamowa

      Planowanie imprez turystycznych 

      Doradztwo zawodowe 

      W pracowniach gastronomicznych oraz piekarni odbyły się zajęcia:

      Sporządzanie potraw – kuchnia włoska

      Sporządzanie potraw – kuchnia francuska

      Julianki – wypiekanie rogalików 

      Kalorie w diecie 

      Uczniowie kierunku technik reklamy wspólnie z ósmoklasistami projektowali Gadżety reklamowe

      Warsztaty:

      Stylizacja fryzur koktajlowych–plecionki, upięcia

      Komputerowe projektowanie fryzur

    • Kucharze potrafią wiele..
     • Kucharze potrafią wiele..

      02.12.2022

      Nasi uczniowie bardzo często i chętnie wsperają różne inicjatywy pozaszkolne. Tym razem obsługiwali gości na uroczystym spotkaniu z okazji nadania imienia Przedszkolu nr 17 w Płocku. Wsperali Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego w porcjowaniu tortu .

    • "Zakręcona Akcja" Szkolnego Koła Wolontariatu
     • "Zakręcona Akcja" Szkolnego Koła Wolontariatu

      02.12.2022

      Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu wspiera kształtowanie postaw wrażliwości, empatii jako formy przygotowania do aktywnego udziału w życiu społecznym. 

      Na co dzień młodzież zauważa na ulicy, w sąsiedztwie, dowiaduje się z mediów o wielu problemach społecznych. Chęć angażowania się w ich rozwiazywanie jest naturalną reakcją. Dlatego naszym obowiązkiem jest stworzenie możliwości działania na rzecz innych.

      Cała społeczność naszej szkoły, tj. uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, włącza się od wielu lat w zbieranie plastikowych nakrętek, które następnie młodzież ze "Szkolnego Koła Wolontariatu" przekazuje Fundacji Portal Fm niosącej pomoc osobom potrzebującym, w szczególności dzieciom i młodzieży.

      Uczniowie należący do "Szkolnego Koła Wolontariatu" zebrali następną turę zgromadzonych nakrętek i wraz z opiekunem - panią Renatą Łukiańską przekazali do Fundacji.

    • Międzynarodowe Targi Turystyczne
     • Międzynarodowe Targi Turystyczne

      29.11.2022

      Dla większości z nas wakacyjny wyjazd to świetny sposób na regenerację duszy i ciała, ale świeże powietrze, zmiana otoczenia, zwolnienie tempa i duża dawka słońca to nie jedyne lekarstwa, które turystyka ma nam do zaoferowania.
      Klasy o profilu turystycznych w dniu 24.11.2022 odwiedziły Targi Turystyczne w największym w tej części Europy Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Targi są doskonałą okazją do nawiązania relacji biznesowych, pozyskania nowych klientów i odkrycia nieznanych dotąd rynków, poznania zwyczajów, kultury, smaków.
      Targi to prezentacja najciekawszych destynacji turystycznych, które umożliwią błyskawiczną „podróż” dookoła świata w samym sercu Europy. Wystawy podzielone były na Salon Turystyki Krajowej i Zagranicznej. Na stoiskach nie zabrakło konkursów  z ciekawymi nagrodami, degustacji lokalnych przysmaków i trunków, interesujących pokazów narodowych tańców czy rękodzieła. Młodzież mogła nie tylko to zobaczyć ale też posmakować, wziąć udział w konkursach. Teraz tylko czekać nam wszystkim do wakacji.

    • Tydzień fryzjerstwa w ZSUiP
     • Tydzień fryzjerstwa w ZSUiP

      28.11.2022

      Za nami szkolny tydzień fryzjerstwa - czas na podsumowanie – Oj, działo się!!!

      Od poniedziałku do piątku (21-25 listopada) naszą szkołą zawładnęło fryzjerstwo. Akcenty fryzjerskie pojawiły się praktycznie wszędzie. Nasze pracownie przeniosły się w tym tygodniu na korytarze budynku głównego szkoły, gdzie młodzież klas fryzjerskich wykonywała szybkie stylizacje fryzur. W ofercie usług fryzjerskich znalazły się także zabiegi badania włosów i skóry głowy za pomocą mikrokamery trychologicznej oraz komputerowy dobór fryzur przy wykorzystaniu programu Hair Concept. W zabawnej formie przedstawione zostały ciekawostki, fakty i mity o włosach. Codziennie odbywały się quizy o tematyce fryzjerskiej, wystawa prac konkursowych FRYZURA NIE Z WŁOSÓW i szkolny plebiscyt, który wyłonił zwycięskie prace konkursowe.Ostatni dzień był dniem niecodziennych fryzur oraz podsumowaniem konkursu. Odbyła się uroczystość ogłoszenia  wyników i wręczenia nagród.

      Uczniowie i nauczyciele na zajęciach „niefryzjerskich” włączyli się w program tygodnia fryzjerstwa, odbywały się między innymi: zajęcia z historii fryzjerstwa, analizowano przysłowia i powiedzenia o włosach, wykonywano obliczenia matematyczne. 

      Uczniom wszystkich klas, uczącym się innych zawodów przybliżyliśmy profesję fryzjera i technika usług fryzjerskich poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w pracowniach fryzjerskich. W trakcie lekcji mogli oni spróbować własnych sił w wykonywaniu podstawowych zabiegów fryzjerskich na włosach klientek. Wszysko odbywało się pod czujnym okiem i przy pomocy naszych przyszłych fryzjerów.

      W branży odzieżowej tydzień fryzjerstwa zainspirował uczennice do uszycia specjalnych pasów - przyborników dla koleżanek - fryzjerek.

      Kucharze i cukiernicy wykonali warkocze i grzebienie z ciasta (pyszne chałki i ciastka).

    • Konkurs fryzjerski FRYZURA ,,NIE Z WŁOSÓW”
     • Konkurs fryzjerski FRYZURA ,,NIE Z WŁOSÓW”

      28.11.2022

      Kreatywność, to bardzo ważna umiejętność w zawodzie fryzjera. Młodzież klas fryzjerskich zaprezentowała nam swoje twórcze zdolności projektując i wykonując stylizacje na główkach fryzjerskich  przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów i technik pracy. Główki fryzjerskie, na których  zostały wykonane stylizacje pozbawione były włosów, po wcześniej wykonywanych strzyżeniach- otrzymały „drugie życie”.

      W konkursie wzięło udział 19 uczestników. Wykonano w sumie 13 prac, zgodnie z regulaminem do konkursu można było przystąpić indywidualnie lub w zespole dwuosobowym.

      Zgodnie z regulaminem zwycięzcy konkursu wyłonieni zostali w drodze szkolnego plebiscytu. Zagłosować mógł każdy z uczniów, pracowników ZSUiP oraz rodziców. Łącznie oddano 472 głosy. Kryteria, którymi kierowano się przy ocenie prac to  m.in. zgodność fryzury z tematem konkursu; kreatywność i pomysłowość fryzjera,  zastosowane techniki, spójność elementów kompozycji fryzury, estetyka wykonania, ogólny wyraz artystyczny kompleksowej stylizacji.

       

      Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez OHP Płock oraz perfumerię Douglas – filia Płock, każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkową książkę ufundowaną przez ZSUiP.

      I miejsce Ex aequo Iryna Turchyk klasa 3 fr

      I miejsce Ex aequo Justyna Wolińska i Wiktoria Rakowska klasa 3 fr

      II miejsce Natalia Owczarska i Karolina Siwanowicz klasa 3 tf

      III miejsce Maja Balcerzak i Weronika Krajkowska klasa 2 tf

      Pozostałe prace

    • Tydzień profilaktyki w ZSUiP
     • Tydzień profilaktyki w ZSUiP

      23.11.2022

      W dniach 14 - 18 listopada odbył się tydzień profilaktyki w ZSUiP. Dzięki podjętym działaniom młodzież została wzbogacona o nową wiedzę oraz świadomość z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych. Podczas godzin wychowawczych realizowane były zagadnienia o tematyce:

      ,, Wybierz Życie - Pierwszy krok"

      ,, Znamię! Znam je?'

      ,,Podstępne WZW" 

       

    • Konkurs "Łamańce językowe"
     • Konkurs "Łamańce językowe"

      19.11.2022

      Nawet w języku polskim szybkie, bezbłędne powiedzenie "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" sprawia niemałą trudność. A naszych 40 uczniów odważyło się zmierzyć z łamańcami w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, niektórzy nawet w dwu językach jednocześnie!

      Z przyjemnością jury słuchało uczniów w zmaganiach z gibkością własnego języka. W kategorii języka angielskiego potrzebna była nawet dogrywka! Takiego opanowania szybkości, poprawności, akcentu możemy uczestnikom tylko pozazdrościć!

      Oto lista zwycięzców:

      język angielski         1. miejsce - Adrian Lenczewski

                                         2. miejsce - Natalia Wolińska

                                         3. miejsce - ex aequo: Anna Baranowska, Oliwia Misiak

       

      język niemiecki        1. miejsce - Aleksandra Bielska

                                         2. miejsce - Adrian Lenczewski

                                         3. miejsce - Damian Kalinowski

       

      język rosyjski           1. miejsce - Marta Koperska

                                         2. miejsce - Natalia Owczarska

       

    • V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich
     • V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich

      18.11.2022

      4 listopada 2022 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich.

      Wydarzenie było owocem współpracy Instytutu Tutoringu Szkolnego we Wrocławiu, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

      Spotkanie objęli patronatem: Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

      Celem wydarzenia było:

      - wymiana doświadczeń między nauczycielkami i nauczycielami praktykującymi tutoring szkolny i akademicki,

      - popularyzacja tutoringu szkolnego i akademickiego,

      - prezentacja działań związanych z umiejętnością budowania wspierających relacji.

      W wydarzeniu uczestniczył dyrektor naszej szkoły Henryk Cichecki, który wystąpił z prelekcją: „Empatyczna metoda pracy C. Rogersa i M. Rosenberga”.

    • Spotkanie autorskie w Mediatece Książnicy Płockiej
     • Spotkanie autorskie w Mediatece Książnicy Płockiej

      17.11.2022

      17 listopada uczniowie ze szkolnego koła teatralnego razem z nauczycielką języka polskiego Panią Ewą Chacińską wzięli udział w spotkaniu z Jerzym Malanowskim, płocczaninem, dziennikarzem ,,Tygodnika Płockiego’’. Autor książki ,, Za jednego życia. Kartki płockie i nie tylko’’ opowiadał o Płocku, jego przemianach, a także przypomniał wiele ciekawych anegdot związanych z naszym miastem. W finale spotkania młodzież otrzymała książki oraz pamiątkowy autograf.