• Testujmy się #jedynytakitest
          • Testujmy się #jedynytakitest

            13.12.2022

            Tylko ok. 10– 20% dorosłych Polaków wykonało ten test!

            Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?

            Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy.

            Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY.

            Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.

            Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby

            W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

            Przydatne linki:

            -krótki film typu explainer video, wyjaśniający, dlaczego warto zrobić test w kierunku HIV, czy trzeba się do niego przygotować, gdzie się zgłosić i w jaki sposób taki test jest wykonywany: https://www.youtube.com/watch?v=k4iwlyAlz9Y;

            -krótka sonda uliczna, dotyczącą wiedzy i przekonań na temat HIV/AIDS: https://www.youtube.com/watch?v=nH6RS8_tGlQ;

            plakaty kampanijne dołączone do e-maila, pliki w większej rozdzielczości są do pobrania ze strony kampanii: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/o-kampanii/#campaign-files

            -bannery internetowe, które znajdują się pod linkiem do samodzielnego pobrania: https://drive.google.com/drive/folders/1mcE2qoh_qqnHHMRgjqCNb6aER7ydBj7S.

             

        • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

            09.12.2022

                  Natalia Owczarska – uczennica Technikum nr 4 – znalazła się w gronie 39 wybitnych uczniów Północnego Mazowsza i otrzymała w dniu 8 grudnia 2022r - z rąk Mazowieckiego Kuratora Oświaty – stypendium Prezesa Rady Ministrów.

                    Uroczystość wręczenia odbyła się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku.

                    Natalio! Cieszymy się z Twojego sukcesu; jesteśmy z Ciebie dumni.

        • Ósmoklasiści u nas - warsztaty "Mój zawód - moja pasja"
          • Ósmoklasiści u nas - warsztaty "Mój zawód - moja pasja"

            02.12.2022

            Rób to, co kochasz robić. Znajdź swoją pasję powiedział Steve Jobs, wizjoner, współtwórca firmy z ugryzionym jabłkiem w logo

            Zorganizowaliśmy warsztaty, które miały pomóc uczniom szkół podstawowych odnaleźć ich pasje zawodowe i ułatwić wybór dalszej drogi edukacyjnej. Pokazaliśmy przy tym atrakcyjność kształcenia zawodowego i atmosferę naszej szkoły. Zgłosiło się aż 310 uczniów, przyjęliśmy 154. Pozostali uczniowie mogą liczyć na dodatkową sesję warsztatową w późniejszym terminie.

            Uczniowie ze szkół podstawowych podzieleni byli na 14 grup. Pod opieką młodzieżowych tutorów odbywali krótkie, 30 minutowe zajęcia. Każda grupa uczniów uczestniczyła w 5 lekcjach, dzięki którym mogli lepiej poznać specyfikę poszczególnych kierunków kształcenia, poznać warunki w naszej szkole i poczuć miłą atmosferę.

            Zdjęcia z warsztatów:

            Stylizacja sylwetki 

            Wzornictwo i projektowanie mody 

            Warsztaty:

            Atrakcyjność turystyczna 

            Organizowanie transportu i spedycji

            Kampania reklamowa

            Planowanie imprez turystycznych 

            Doradztwo zawodowe 

            W pracowniach gastronomicznych oraz piekarni odbyły się zajęcia:

            Sporządzanie potraw – kuchnia włoska

            Sporządzanie potraw – kuchnia francuska

            Julianki – wypiekanie rogalików 

            Kalorie w diecie 

            Uczniowie kierunku technik reklamy wspólnie z ósmoklasistami projektowali Gadżety reklamowe

            Warsztaty:

            Stylizacja fryzur koktajlowych–plecionki, upięcia

            Komputerowe projektowanie fryzur

        • Kucharze potrafią wiele..
          • Kucharze potrafią wiele..

            02.12.2022

            Nasi uczniowie bardzo często i chętnie wsperają różne inicjatywy pozaszkolne. Tym razem obsługiwali gości na uroczystym spotkaniu z okazji nadania imienia Przedszkolu nr 17 w Płocku. Wsperali Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego w porcjowaniu tortu .

        •  "Zakręcona Akcja" Szkolnego Koła Wolontariatu
          • "Zakręcona Akcja" Szkolnego Koła Wolontariatu

            02.12.2022

            Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu wspiera kształtowanie postaw wrażliwości, empatii jako formy przygotowania do aktywnego udziału w życiu społecznym. 

            Na co dzień młodzież zauważa na ulicy, w sąsiedztwie, dowiaduje się z mediów o wielu problemach społecznych. Chęć angażowania się w ich rozwiazywanie jest naturalną reakcją. Dlatego naszym obowiązkiem jest stworzenie możliwości działania na rzecz innych.

            Cała społeczność naszej szkoły, tj. uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, włącza się od wielu lat w zbieranie plastikowych nakrętek, które następnie młodzież ze "Szkolnego Koła Wolontariatu" przekazuje Fundacji Portal Fm niosącej pomoc osobom potrzebującym, w szczególności dzieciom i młodzieży.

            Uczniowie należący do "Szkolnego Koła Wolontariatu" zebrali następną turę zgromadzonych nakrętek i wraz z opiekunem - panią Renatą Łukiańską przekazali do Fundacji.

        • Międzynarodowe Targi Turystyczne
          • Międzynarodowe Targi Turystyczne

            29.11.2022

            Dla większości z nas wakacyjny wyjazd to świetny sposób na regenerację duszy i ciała, ale świeże powietrze, zmiana otoczenia, zwolnienie tempa i duża dawka słońca to nie jedyne lekarstwa, które turystyka ma nam do zaoferowania.
            Klasy o profilu turystycznych w dniu 24.11.2022 odwiedziły Targi Turystyczne w największym w tej części Europy Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Targi są doskonałą okazją do nawiązania relacji biznesowych, pozyskania nowych klientów i odkrycia nieznanych dotąd rynków, poznania zwyczajów, kultury, smaków.
            Targi to prezentacja najciekawszych destynacji turystycznych, które umożliwią błyskawiczną „podróż” dookoła świata w samym sercu Europy. Wystawy podzielone były na Salon Turystyki Krajowej i Zagranicznej. Na stoiskach nie zabrakło konkursów  z ciekawymi nagrodami, degustacji lokalnych przysmaków i trunków, interesujących pokazów narodowych tańców czy rękodzieła. Młodzież mogła nie tylko to zobaczyć ale też posmakować, wziąć udział w konkursach. Teraz tylko czekać nam wszystkim do wakacji.

        • Tydzień fryzjerstwa w ZSUiP
          • Tydzień fryzjerstwa w ZSUiP

            28.11.2022

            Za nami szkolny tydzień fryzjerstwa - czas na podsumowanie – Oj, działo się!!!

            Od poniedziałku do piątku (21-25 listopada) naszą szkołą zawładnęło fryzjerstwo. Akcenty fryzjerskie pojawiły się praktycznie wszędzie. Nasze pracownie przeniosły się w tym tygodniu na korytarze budynku głównego szkoły, gdzie młodzież klas fryzjerskich wykonywała szybkie stylizacje fryzur. W ofercie usług fryzjerskich znalazły się także zabiegi badania włosów i skóry głowy za pomocą mikrokamery trychologicznej oraz komputerowy dobór fryzur przy wykorzystaniu programu Hair Concept. W zabawnej formie przedstawione zostały ciekawostki, fakty i mity o włosach. Codziennie odbywały się quizy o tematyce fryzjerskiej, wystawa prac konkursowych FRYZURA NIE Z WŁOSÓW i szkolny plebiscyt, który wyłonił zwycięskie prace konkursowe.Ostatni dzień był dniem niecodziennych fryzur oraz podsumowaniem konkursu. Odbyła się uroczystość ogłoszenia  wyników i wręczenia nagród.

            Uczniowie i nauczyciele na zajęciach „niefryzjerskich” włączyli się w program tygodnia fryzjerstwa, odbywały się między innymi: zajęcia z historii fryzjerstwa, analizowano przysłowia i powiedzenia o włosach, wykonywano obliczenia matematyczne. 

            Uczniom wszystkich klas, uczącym się innych zawodów przybliżyliśmy profesję fryzjera i technika usług fryzjerskich poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w pracowniach fryzjerskich. W trakcie lekcji mogli oni spróbować własnych sił w wykonywaniu podstawowych zabiegów fryzjerskich na włosach klientek. Wszysko odbywało się pod czujnym okiem i przy pomocy naszych przyszłych fryzjerów.

            W branży odzieżowej tydzień fryzjerstwa zainspirował uczennice do uszycia specjalnych pasów - przyborników dla koleżanek - fryzjerek.

            Kucharze i cukiernicy wykonali warkocze i grzebienie z ciasta (pyszne chałki i ciastka).

        •  Konkurs fryzjerski FRYZURA ,,NIE Z WŁOSÓW”
          • Konkurs fryzjerski FRYZURA ,,NIE Z WŁOSÓW”

            28.11.2022

            Kreatywność, to bardzo ważna umiejętność w zawodzie fryzjera. Młodzież klas fryzjerskich zaprezentowała nam swoje twórcze zdolności projektując i wykonując stylizacje na główkach fryzjerskich  przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów i technik pracy. Główki fryzjerskie, na których  zostały wykonane stylizacje pozbawione były włosów, po wcześniej wykonywanych strzyżeniach- otrzymały „drugie życie”.

            W konkursie wzięło udział 19 uczestników. Wykonano w sumie 13 prac, zgodnie z regulaminem do konkursu można było przystąpić indywidualnie lub w zespole dwuosobowym.

            Zgodnie z regulaminem zwycięzcy konkursu wyłonieni zostali w drodze szkolnego plebiscytu. Zagłosować mógł każdy z uczniów, pracowników ZSUiP oraz rodziców. Łącznie oddano 472 głosy. Kryteria, którymi kierowano się przy ocenie prac to  m.in. zgodność fryzury z tematem konkursu; kreatywność i pomysłowość fryzjera,  zastosowane techniki, spójność elementów kompozycji fryzury, estetyka wykonania, ogólny wyraz artystyczny kompleksowej stylizacji.

             

            Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez OHP Płock oraz perfumerię Douglas – filia Płock, każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkową książkę ufundowaną przez ZSUiP.

            I miejsce Ex aequo Iryna Turchyk klasa 3 fr

            I miejsce Ex aequo Justyna Wolińska i Wiktoria Rakowska klasa 3 fr

            II miejsce Natalia Owczarska i Karolina Siwanowicz klasa 3 tf

            III miejsce Maja Balcerzak i Weronika Krajkowska klasa 2 tf

            Pozostałe prace

        • Tydzień profilaktyki w ZSUiP
          • Tydzień profilaktyki w ZSUiP

            23.11.2022

            W dniach 14 - 18 listopada odbył się tydzień profilaktyki w ZSUiP. Dzięki podjętym działaniom młodzież została wzbogacona o nową wiedzę oraz świadomość z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych. Podczas godzin wychowawczych realizowane były zagadnienia o tematyce:

            ,, Wybierz Życie - Pierwszy krok"

            ,, Znamię! Znam je?'

            ,,Podstępne WZW" 

             

        • Konkurs "Łamańce językowe"
          • Konkurs "Łamańce językowe"

            19.11.2022

            Nawet w języku polskim szybkie, bezbłędne powiedzenie "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" sprawia niemałą trudność. A naszych 40 uczniów odważyło się zmierzyć z łamańcami w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, niektórzy nawet w dwu językach jednocześnie!

            Z przyjemnością jury słuchało uczniów w zmaganiach z gibkością własnego języka. W kategorii języka angielskiego potrzebna była nawet dogrywka! Takiego opanowania szybkości, poprawności, akcentu możemy uczestnikom tylko pozazdrościć!

            Oto lista zwycięzców:

            język angielski         1. miejsce - Adrian Lenczewski

                                               2. miejsce - Natalia Wolińska

                                               3. miejsce - ex aequo: Anna Baranowska, Oliwia Misiak

             

            język niemiecki        1. miejsce - Aleksandra Bielska

                                               2. miejsce - Adrian Lenczewski

                                               3. miejsce - Damian Kalinowski

             

            język rosyjski           1. miejsce - Marta Koperska

                                               2. miejsce - Natalia Owczarska

             

        • V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich
          • V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich

            18.11.2022

            4 listopada 2022 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich.

            Wydarzenie było owocem współpracy Instytutu Tutoringu Szkolnego we Wrocławiu, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

            Spotkanie objęli patronatem: Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

            Celem wydarzenia było:

            - wymiana doświadczeń między nauczycielkami i nauczycielami praktykującymi tutoring szkolny i akademicki,

            - popularyzacja tutoringu szkolnego i akademickiego,

            - prezentacja działań związanych z umiejętnością budowania wspierających relacji.

            W wydarzeniu uczestniczył dyrektor naszej szkoły Henryk Cichecki, który wystąpił z prelekcją: „Empatyczna metoda pracy C. Rogersa i M. Rosenberga”.

        • Spotkanie autorskie w Mediatece Książnicy Płockiej
          • Spotkanie autorskie w Mediatece Książnicy Płockiej

            17.11.2022

            17 listopada uczniowie ze szkolnego koła teatralnego razem z nauczycielką języka polskiego Panią Ewą Chacińską wzięli udział w spotkaniu z Jerzym Malanowskim, płocczaninem, dziennikarzem ,,Tygodnika Płockiego’’. Autor książki ,, Za jednego życia. Kartki płockie i nie tylko’’ opowiadał o Płocku, jego przemianach, a także przypomniał wiele ciekawych anegdot związanych z naszym miastem. W finale spotkania młodzież otrzymała książki oraz pamiątkowy autograf. 

             

             

        • Wystawa dla Niepodległej
          • Wystawa dla Niepodległej

            14.11.2022

            Uczniowie klas o profilu fryzjer, stylista oraz technik usług gastronomicznych przygotowali wystawę tematyczną związaną z obchodami 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 

            Stół w barwach narodowych przygotowany przez branżę gastronomiczną z okazji Dnia Niepodległości.

            Projekty fryzur i stylizacji inspirowanych tematyką niepodległościową.

        • ZSUiP dla Niepodległej
          • ZSUiP dla Niepodległej

            11.11.2022

             

            104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to data szczególna w historii naszego narodu. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta.  Rozpoczęliśmy od uroczystego apelu. Szkolne koło teatralne zaprezentowało montaż słowno – muzyczny pt. ,,Lekcja historii’’. Uczniowie  przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski, zaprezentowali ,, Rotę’’ oraz zaśpiewali piosenki patriotyczne. Cała społeczność uroczyście odśpiewała cztery zwrotki hymnu polskiego. Została przygotowana  wystawa przez kucharzy, fryzjerów i stylistów mody. Stworzyliśmy także ,, żywy obraz’’- napis 1918 na boisku szkolnym.

            Wzieliśmy udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości - naszą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy. 

            Wszystko dla biało – czerwonej!!!!!!!!!

        • ​​​​​​​ Akcja "Znicz" Szkolnego Koła Wolontariatu
          • ​​​​​​​ Akcja "Znicz" Szkolnego Koła Wolontariatu

            09.11.2022

            Pamięć tchnie ducha w zmarłych, ale i porusza serca żywych, świadcząc o naszym człowieczeństwie, o naszej wrażliwości, której nie brakuje wolontariuszom naszej szkoły.

            W Akcję "Znicz", trwającą przez miesiąc październik, włączyło się wielu uczniów naszej szkoły.

                 28 października grupa wolontariuszy naszej szkoły udała się z opiekunem - Panią Renatą Łukiańską na płocką nekropolię przy ulicy Kobylińskiego by zapalić zebrane światełka pamięci. Młodzież zapalała znicze na zapomnianych grobach, nawet z początku XIX wieku.

                   Uczniowie ze zdumieniem odkrywali spod sterty liści epitafia, inskrypcje upamiętniające wymowne
            i charakterystyczne dla polskich dziejów słowa "zginęli śmiercią bohaterską".

                   Młodzież na "Płockich Powązkach" zatrzymywała się przy opustoszałych grobach nie zapominając
            o patronie swojej szkoły. Symboliczne światełko i wiązankę kwiatów wolontariusze  złożyli na grobie rodziców
            abpa A.J. Nowowiejskiego dając tym samym wyraz pamięci.